Vals Kursu

Vals, 16. yüzyıl ortalarında, Fransa’da, “Provence” adı verilen bölgede “Valto” ismi ile ortaya çıkmış bir dans türüdür. İlk etapta, yerel, folklorik bir dans olarak oluşmuştur.

19. yüzyılda vals, Almanya ve Avusturya’da farklı bölgelerde, o bölgelerin kültürlerine göre farklılıklar ilave edilmek suretiyle gelişmeye başlamıştır. Bu farklı vals stillerinden özellikle Avusturya’da Land Lob der Enss adı verilen bölgede gelişen “Londler stili” o dönemde oldukça meşhur hale gelmiştir.

Vals dansı; Johann Strauss’un müziği ile aristokrat bir hava yakalamış, 1812’lerden sonra İngiltere’de dahil olmak üzere birçok bölgede şık baloların vazgeçilmez dansı olarak büyük gelişim göstermiştir.

Vals çiftler halinde icra edilen bir danstır. Dans esnasında çiftler birbirlerine sıkıcı tutunarak, bir nokta etrafında dönmek suretiyle dans ederler. Valsin iki türü söz konusudur:

  • Viyana Valsi
  • Modern Vals

Modern Vals, Viyana’da doğmuş olmakla beraber asıl gelişimini İngiltere’de gerçekleştirmiştir. 19. yüzyılda İngiltere Prenslerinden birinin özel vals hocaları getirterek bu dansın yapılmasını istemesi dansın popülerleşmesinde çok etkili olmuştur. Modern vals, Viyana valsine kıyasla daha yavaş müzikler eşliğinde yapılır. Viyana valsinde olduğu gibi tüm salonu dönme şeklinde bir uygulama yoktur. Çiftler oldukları yerde dansı icra ederler.

Viyana Valsi, Modern Valsten daha hızlı bir müzik eşliğinde gerçekleştirilir. Çiftler dans ederlerken balo salonunun tamamını dönerek geçerler. Bu dönmeyi aynı zamanda kendi etraflarında da gerçekleştirirler. Zor bir danstır, zira çiftler birbirleri ardına balo salonunun etrafında döndüklerinden bir çiftin yapacağı bir hata, arkadan gelen çiftin dansına engel teşkil edecektir ki, bu balo kuralları çerçevesinde hiç hoş karşılanmayacak bir durumdur.

Günümüzde vals dünyanın birçok bölgeside balo dansı kimliğiyle icra edilmektedir.

Sizi Arayalım

1 Yorum Yazıldı.

  • Murat Güler

    Merhaba Viyana valsi dersi mevcut mudur :)

    03 Temmuz 2019 22:01

Yorum yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?