Ankara tüm tarih boyunca Anadolu'nun kalbi olmuş bir şehirdir. Anadolu'da kurulan pek çok medeniyete şahit olmuştur. Bu güne kadar pek çok isim değiştirmiş olan Ankara'nın en çok bilinen eski isimlerinden birisi de ANGORA'dır. Efsaneye göre bir zamanların bu bölgeye hâkim Frigya Kralı Midas'a rüyasında ilâhî bir ses: "- Durma, kalk! Topraklarında bir gemi çapası ara! Onu bulduğun yerde bir şehir kur! Bu şehir sana mutluluk getirecek!" diye seslenir.
Sevinçle uyanan Midas, ülkesinin her tarafına adamlar salar, gemi çapasını aramalarını emreder, sonunda, bir gün Ankara Kalesi'nin bulunduğu tepelerde çapayı buldurtur, kısa zamanda burada bir şehir kurarak, adını gemi çapası anlamına gelen "Angor" yada "Angora" kor. Gemi çapası, uzun yıllar bu şehrin tapınağında saklanır. 
Bir başka söylentiye göre, bu bölgeye hâkim olan Galatlar, bir ara güneyde Akdeniz'e kadar uzanmış ve Mısır donanması ile büyük bir savaşa girerek, parlak bir zafer kazanmışlar. Bu zaferin sembolü olarak da, gemilerin çapalarını sökerek alıp getirmiş, tapınaklarına yerleştirmişler. Bu olaydan sonra, çapaları ile dolu tapınakların bulunduğu bu şehre çapa şehri anlamına gelen "Angora" yada "Ankerium" demişler. Çapa Şehri: 
Bir başka efsanede de, Tûfan'da Nuhun Gemisi'nin bir ara burada demirlediği ve çapasının buraya düştüğü, sonradan bulunan çapanın yerine, Ankara'nın kurulduğu söylenir. Gerçekten Roma devrinde Ankara ve çevresinde basılan paralar ve madalyonlar üzerinde, Ankara'yı temsil eden gemi çapası resimleri görülür. Bu resimlerle efsaneler arasında bir ilişki var mı, yok mu kesin olarak bilinmemektedir.
Angora, Ankara ve İç Anadolu Yöresine Has Çok Özel Bir Tavşanın Adıdır.
Ankara tavşanı, diğer adıyla Angora tavşanı uzun ve yumuşak tüyleriyle tanınır. Ankara keçisi ve kedisi gibi safkan tavşanlar Ankara ilinden tüm Dünya'ya yayılmışlardır. 1700'lü yıllarda Avrupa'da Fransız yüksek tabakasının rağbet ettiği en popüler evcil hayvan olmuşlardır. Türkiye'de tüylerinin tekstil endüstrisinde hammadde olarak değerli olmasından ötürü besiciliği yapılmaktadır. Sıcak tutması açısından koyun yününden iki kat daha verimlidir. Tüm bunların yanında Angora tavşanından elde edilen tüylerden ANGORA yünü elde edilmekte ve Angora yünü yumuşak olması sayesinde stres alma özelliğini göstermektedir..

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?