Dans Etmenin Sağlığa Faydaları

Dansın Sağlığa Yararları

Hepimizin sıkıcı bir iş temposu, yoğun bir sosyal hayatı, ev işleri ve çocukları var. Bütün bu olumsuzluklar bizi duygusal ve fiziksel olarak yoruyor elbette. Ancak dans etmenin sağlığa faydaları ile bunlar gibi pek çok sorundan kurtulmak mümkün!

Dans etmek zihinsel ve fiziksel olarak sizi rahatlatacak, egzersizlerin yarattığı sonuçlara bir de mutluluğunuzu ekleyecek. Ritim ve müzikleri ilk duyduğunuz andan itibaren yüzünüzde bir gülümseme oluşacak ve bu gülümseme olmadan gününüzü tamamlamayacaksınız.

Amerika ve Avrupa’da yapılan farklı araştırmalar da gösteriyor ki sağlık açısından dans etmenin çokça yararı var. Bunlardan bazıları:

Dansın Faydaları

·         Yeteneklerinizi fark etmenize neden olacak.

·         Bedeninizi özgür bırakacak ve onu yeniden keşfedeceksiniz.

·         Yaratıcılığınız artacak. Özellikle Latin ve Afrika dansları gibi doğaçlamaya izin veren türlerde ifade yeteneğinizi keşfedeceksiniz.

·         Güçlü bir kalp ve karaciğere sahip olacaksınız.

·         Esnekliğiniz artacak.

·         Çeviklik kazanacaksınız.

·         Koordinasyonunuz gelişecek.

·         Kendinize güveniniz artacak.

·         Sinir sisteminiz güçlenecek.

·         Endorfin hormonu salgılayacak ve daha mutlu olacaksınız.

·         Sosyalleşecek ve yeni arkadaşlıklar edineceksiniz.

·         Hormonlarınız dengeli bir şekilde dağılacak.

Dans Etmek Ömrü Uzatıyor!

Dansın Sağlığa Faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dans etmek sizlere daha güçlü bir kalp kazandıracak. Kemiklerinizin güçlenmesi ile birlikte kendinizi daha dinamik hissedeceksiniz. Ayrıca kalbinize bol oksijen gidecek ve vücudunuz yenilenecek.

Özellikle 40 yaşının üstünde kişiler dans etmeyi sağlık açısından tercih etmeliler. Çünkü sindirim sisteminden mide sorunlarına kadar bazı hastalıkların çözümünde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabiliyor.

Bu fiziksel egzersizlerle organlarınız ve kaslarınız koordineli çalışmayı öğreniyor. Böylece dinç ve genç kalmış, ömrünüzü uzatmış oluyorsunuz. Aynı zamanda rehabilitasyon yöntemi olarak vücuda yeniden hareket kabiliyeti kazandırmak amacı ile felçli hastalara dans terapileri uygulanıyor.

Alzheimera Savaş Açın!

Dans etmenin kanıtlanmış olan bir yararı da beynin daha hızlı çalışmasını sağladığı. Gelen müzik sinyalleri kasları çalıştırırken beyin de komutları daha kısa sürede anlıyor. Bu nedenle uzmanlar yaşlılık belirtilerinden en önemlisi olan unutkanlığa karşı dans ederek savaş açabileceğinizi söylüyor.

Dans Ederek Zayıflayın!

Dans ederek kilo vermek günümüzde oldukça ilgi çekici bir yöntem. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen bu yöntemle hem eğlenmek hem de vücudu forma sokmak amaçlanıyor.

Bilindiği gibi dans etmek oldukça kolay ve zevkli bir süreçtir. Üstüne bir de kilo verdiğinizi görmek sizi oldukça mutlu edecektir. Her gün düzenli olarak 1 saat dans ederek fazlalıklarınızdan kurtulabilir, sıkılaşabilirsiniz. Kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlayacak bu yöntemle kan dolaşımınızı hızlandıracak ve metabolizmanızı çalıştırmış olacaksınız.

Göbek dansı olarak da bilinen oryantal özellikle karın bölgesini çalıştırır ve beldeki yağlanmaların önüne geçer. Her gün uygulandığında ise inanılmaz sonuçlar alacaksınız. Canlı hissetmenizi, kendinizi beğenmenizi ve mutlu olmanızı sağlayacak.

Dans etmenin faydaları aslında saymakla bitmiyor. Eğlenmek ve forma girmekten tutun, sosyalleşmenizden gençleşmenize kadar onlarca yararı var. Siz de bu serüvene katılarak kendi üzerinizdeki yararlarını görebilir, yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.

İster Salsa Dersi alın İster Tango Dersi veya sırf kilo vermek için Oryantal veya Zumba Kursuna katılın hatta Düğününüz için düğün dansı dersi alın, Hangi dansın dersini aldığınız hiç önemli değil, önemli olan fiziksel veya ruhsal olarak sağlığınızı bulmanın en iyi yollarından birisi dans dersi almaktır.

Angora Dans Stüdyosu olarak öncelikli hedeflerimizden biri de öğrencilerimizin sağlıklarını da düşünerek en doğru tekniklerle dans derslerimizi yapmaktır..

Sizi de bekliyoruz..

4 Yorum Yazıldı.

 • Selin Biçer

  Dans etmeyi çok seviyorum. 2 yaşındaki kızımla sık sık dans etmeye çalışıyoruz. Bu yazıdan sonra hergün dans edicez artık :)

  31 Ocak 2021 21:57
 • Selin Biçer

  Dans etmeyi çok seviyorum. 2 yaşındaki kızımla sık sık dans etmeye çalışıyoruz. Bu yazıdan sonra hergün dans edicez artık :)

  31 Ocak 2021 21:56
 • Selin Biçer

  Dans etmeyi çok seviyorum. 2 yaşındaki kızımla sık sık dans etmeye çalışıyoruz. Bu yazıdan sonra hergün dans edicez artık :)

  31 Ocak 2021 21:56
 • Erman Kutay

  Son derece açıklayıcı ve keyif veren bir yazı olmuş, Uzun zamandır dans dersi almak istiyorum ancak bir türlü fırsat bulamadım. En kısa zamanda kursunuza katılacağım

  21 Kasım 2016 01:51

Yorum yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?